Сабақ тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек сектор



Дата16.12.2021
өлшемі0.65 Mb.
#141366
түріСабақ
Байланысты:
Шукурлаева Айгул МОК184 GeoGebra
2 Туристік кәсіпорын

Бөлім: 5.1А Натурал сандар және нөл саны

Алматы қаласы, №136 мектеп-гимназия

Пәні: математика




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шукурлаева А.А.

Сынып: 5 б

Қатысқандар саны: 23

Сабақ тақырыбы:

Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

5.3.1.2. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру;

5.3.1.3. циркульдің көмегімен шеңберді салу;

5.3.1.6. дөңгелек сектор ұғымын меңгеру;


Уақыты

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.



Жағымды психологиялық ахуал тудыру:

Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге жақсы тілектер айтады



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №1251 Суретте кескінделген АОС және СОВ бұрыштарының градустық өлшемдерін табындар.

С


Х0+600 Х0-200




А В

Кері байланыс:

Сызбадағы бұрыштарын табуда қандай қиындық тудырды?

Ұжымдық жұмыс

ІІІ. «Миға шабуыл »


  1. Оқушыларды өзімнен қол созым ара қашықтықта орналасуын сұрау.

  2. Қандай фигура жасағанын талқылау.

  3. Әр оқушыны еден жазықтығының қандай да бір нүктесі деп қарастыруға бола ма?

  4. Мұғалімнен (центрден) бірдей қашықтықта орналасқан деген тұжырым жасауға бола ма?

  5. Оқушылармен бірге шеңбердің анықтамасын қорытындылауға жетелеу. Алынған шеңбердің радиусы деп нені қабылдаймыз? Оқушыларды диаметр мен радиустың анықтамасын түсінуге жетелеу.

Мына фигураларға назар аударыңыз. А, В, С, Д фигураларының қайсысының барлық нүктелері берілген нүктеден ( О, Е, К, L) бірдей қашықтықта жатыр?



Кері байланыс:

Қандай сұрақ қиындық тудырды?

Қандай фигуралардың қашықтығын табуда қиындық туғызды?


Бір-біріне жағымды тілектер айтады.

Интербелсенді тақтада дайын жауаптар арқылы өз-өздерін бағалайды.

Оқушылар көрсетілім бойынша фигураларды жасайды. Сұрақтарға жауап беріп, тұжырымдайды.



Қалыптастырушы бағалау өзін-өзі бағалайды

Бағдаршам әдісі

Барлығы дұрыс болса

Қателер бар

Қателер көп








Шаттық шеңбері

20

минут



Сабақтың ортасы

IV. Жаңа тақырыпқа шолу.

Топқа бөлу (оқушылардың жеке заттары арқылы екі топқа бөлемін )

Топ ережесін құрамыз



Шеңбер деп берілген нүктеден бірдей қашықтықта жатқан жазықтықтың барлық нүктелерінен тұратын фигураны айтады. Берілген нүкте шеңбердің центрі деп аталады.

Шеңбер нүктелерінен оның центріне дейінгі ара қашықтық шеңбердің радиусы деп аталады. Радиус деп, сондай−ақ шеңбер нүктесінен оның центрімен қосатын кез келген кесіндіні айтады.

Шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді хорда деп аталады.

Центр арқылы өтетін хорда диаметр деп аталады.

Жазықтықтың шеңбермен шектелген және центрі бар бөлігі дөңгелек деп аталады.
V. Практикалық тапсырма


  1. Циркульдің көмегімен шеңберді салу

«Циркуль» құралын қолдану арқылы қажетті радиусты өлшеп алуды, циркуль ұшын, циркуль қарындашын қалай орналастыру керектігін көрсету.

Шеңберді циркуль деген құралмен саламыз.







  1. «GeoGebra» бағдарламасы арқылы шеңбер салу.

Ұзындығы 6 см АВ кесіндісін сызындар. Центрі А нүктесі, радиусы 5 см шеңбер сызындар. Центрі В нүктесі, радиусы 3 см шеңбер сызындар. Шеңберлердің қйылысу нүктелерін С және D әріптерімен белгілендер. АВС үшбұрышының периметрі неше сантиметр?




Оқулықтан және берілген мәліметтен оқып, талқылап мысал келтіреді.

Әрбір топ өздерінің түсінгені бойынша мысалдар арқылы қорғайды.

шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын біледі

Бағдарлама арқылы шеңбер мен дөңгелекті салады.













«GeoGebra» бағдарламасы

10 минут



Сабақтың соңы

VIІI. Деңгейлік саралау

Жұптық жұмыс

А

Шеңбердің диаметрі: 10 см, 8 см, 16 см. Радиусы неге тең?

Айдың диаметрі 3474 км. Айдың радиусы неше километр?

В

Жердің диаметрі шамамен 12700 км. Жердің радиусы Юпитердің радиусынан 11 есе кем. Юпитердің даметрін табыңдар.




Жұптар бірін-бірі бағалайды.

Радиус таба алады;

Диаметр таба алады;

Радиусты салыстыруға есептер шығара алады.




Стикерлер

Үлестірме қағаздар


5 минут




Рефлекция



Үйге тапсырма. ( Үй тапсырмасын түсіндіру)

Тапсырма. Берілген суреттен диаметр, хорда, радиустарды тауып жазыңыз:


.


Қорытынды.

Р ефлексия

Оқушылар не үйренгенін, не білгенін, нені қайталайтынын және өз ойын стикерлерге жазып қалдырады








Достарыңызбен бөлісу:




©www.melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
бағдарламасына сәйкес
бағалауға арналған
Сабақ жоспары
Реферат тақырыбы
жиынтық бағалауға
сәйкес оқыту
арналған тапсырмалар
Қазақстан республикасы
білім беретін
оқыту мақсаттары
бағалау тапсырмалары
рсетілетін қызмет
Жалпы ережелер
жиынтық бағалаудың
республикасы білім
бекіту туралы
тоқсанға арналған
Қазақстан тарихы
Қазақстан республикасының
мерзімді жоспар
арналған жиынтық
қызмет стандарты
болып табылады
арналған әдістемелік
жалпы білім
бағалаудың тапсырмалары
Мектепке дейінгі
оқыту әдістемесі
Қазақ әдебиеті
пәнінен тоқсанға
нтізбелік тақырыптық
Зертханалық жұмыс
Инклюзивті білім
Әдістемелік кешені
республикасының білім
білім берудің
туралы жалпы
Қазақстанның қазіргі
Қысқа мерзімді
Жұмыс бағдарламасы
қазақ тілінде
туралы хабарландыру
қазіргі заман
атындағы жалпы