Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің теңдеуі Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата09.09.2017
өлшемі0.91 Mb.
#18452
түріСабақ
Мерзімі:___________________ сыныбы:8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің теңдеуі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: координаталык жазықтықта берілген шеңбердің теңдеуімен таныстыру, шеңбердің теңдеуін және центрін табуға, сондай-ақ шеңбердің кез келген нүктесінің координаталарын табуға есептер шығаруға үйрету.

Дамытушылық: ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиелігі: Оқушыларды дәлдікке, алғырлыққа, зеректікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі.

II. Мақсат қою






I кезең

«КӨПІР»

Сұрақтарға жауап беріңдер:

  1. тікбұрышты координалар жүйесі дегеніміз не?

  2. Ордината осі?

  3. Обсцисса осі?

  4. Координаталар басы?

  5. М(х,у) нүктесінің координаталары?




II кезең

Теориясы:__«ТҮСІНУ»'>Теориясы:__«БІЛУ»____Нүктелердің_арақашықтығын_қалай_табамыз___АД='>Теориясы:

«БІЛУ»


Нүктелердің арақашықтығын қалай табамыз?

АД=

Теориясы:

«ТҮСІНУ»

Анықтама. Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да 6ip meңдeyді қанағаттандырса, онда ол тендеу осы кисыктың (шеңбердің) теңдеуі деп аталады.



Теориясы:__«ЖИНАҚТАУ»'>Теориясы:

«ТАЛДАУ»

Радиусы 3-ке тең центрі С(4;-2) нүктесінде болатын шеңбердің тендеуін жазайық. Бұл шеңбер А(-1; 5) нүктесінен өте ме, өтпей ме?

Есептің шарты бойынша а = 4, b =-2, R=3. Олай болса, (1) формуладан

- 4)2 + + 2)2 = 9.

Бұл берілген шеңбердің теңдеуі. Шеңбердің А(-1; 5) нүктесінен өтетінін тексеру үшін шеңбердің теңдеуіне х пен у орнына А нүктесінің координаталарын қоямыз: (-1 - 4)2 + (5 + 2)2 ≠ 9.

Теңдеу орындалмады, демек шеңбер А нүктесінен өтпейді.


Теориясы:

«ЖИНАҚТАУ»


Мысалы: Центрі О координаталар басында жататын, ал радиусы

1)5 см; 2) 3 см; 3)b см-ге тең шеңбердің теңдеуін жазындар.



х2 + у2 =25 х2 + у2 = 9 х2 + у2 =b2?




III кезең




I деңгей (5 балл)

Теориясы:

«ҚОЛДАНУ»


Мына теңдеумен берілген шеңбердің радиусын және центрінің координаталарын табыңдар:

  1. х22=16 R=4; О (0;0)

  2. х22-64=0 R=8; О (0;0)

  3. (х -3)2+(у+2)2=25 R=5; О (3;-2)

  4. (х +1)22=3 R=; О (-1;0)

  5. х22-49=0 R=7; О (0;0)




II деңгей (5балл+4балл=9балл)

  1. Радиусы 2 см болатын, центрі C(2;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.

(х -2)2+(у+1)2=4

  1. Радиусы 4 см болатын, центрі C(6;-7) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.

(х -6)2+(у+7)2=16

  1. Радиусы 9 см болатын, центрі C(-5;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.

+5)2+(у+1)2=81

  1. Радиусы см болатын, центрі C(0;7) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.

х 2+(у-7)2=3


III деңгей (9балл+3балл=12балл)

  1. (х -3)2+(у+1)2=1 шеңберінің абсцисса осімен ортақ нүктелері бар ма? Болса осы нүктенің координаталарын табыңдар.

y=0, (х -3)2+(0+1)2=1, (х -3)2 =1-1=0 x=3 K (3;0)

  1. (х -2)2+(у-1)2=4 шеңберінің координаталық осьтермен қиылысу нүктелерін табыңдар.

y=0, (х -2)2+(0-1)2=4 x=

x=0, (0 -2)2+(у-1)2=4 y=1

  1. х2+у2+4x-18y-60=0 теңдеуімен берілген шеңбердің радиусы мен центрінің координаталарын табыңдар.

х2 +4x+4-4+у2-18y+81-81-60=0

(х +2)2+(у-9)2=145 R=




Орындалмай қалған деңгейлік тапсырмаларды үйге аяқтап келу.




Орындалған тапсырмаларды тексеріп бағалау.

Каталог: uploads -> doc -> 0029
doc -> 11 сынып. Тест жұмысы 1-тоқсан. 1 – нұсқа Іздеу жүйесін құрайтын бөліктерді көрсетіңдер
doc -> Тест 9 сынып, қазақ әдебиеті
doc -> Книга-Book Кітап-книга-Book Бет- страница Ұяшық- ячейка Диаграмма-диаграмма Кесте-таблица Формула-формула
doc -> 1. Microsoft Excel – электрондық кестесін қалай ашамыз?
doc -> Тақырыбы: 10-сыныпта өткенді қайталау
doc -> Деңгейлік тапсырмалар беру
doc -> Оқушылардың зерттеу қызметінің түрлерін, әдістері мен тәсілдерін анықтау; -сәттілік кезеңдері мен рефлексия қалыптастыру
doc -> Өтетін орны: Мектептің спорт залы. Өтетін уақыты: 01. 12. 15. Жабдықталуы
doc -> Педагогикалық технологияны жобалау-дың әдіснамасы. Ақпараттық, инновация-лық, оқыту, педагогикалық технология-лар


Достарыңызбен бөлісу:




©www.melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
бағдарламасына сәйкес
бағалауға арналған
Сабақ жоспары
Реферат тақырыбы
жиынтық бағалауға
сәйкес оқыту
арналған тапсырмалар
Қазақстан республикасы
білім беретін
оқыту мақсаттары
бағалау тапсырмалары
рсетілетін қызмет
Жалпы ережелер
жиынтық бағалаудың
республикасы білім
бекіту туралы
тоқсанға арналған
Қазақстан тарихы
Қазақстан республикасының
мерзімді жоспар
арналған жиынтық
қызмет стандарты
болып табылады
арналған әдістемелік
жалпы білім
бағалаудың тапсырмалары
Мектепке дейінгі
оқыту әдістемесі
Қазақ әдебиеті
пәнінен тоқсанға
нтізбелік тақырыптық
Зертханалық жұмыс
Инклюзивті білім
Әдістемелік кешені
республикасының білім
білім берудің
туралы жалпы
Қазақстанның қазіргі
Қысқа мерзімді
Жұмыс бағдарламасы
қазақ тілінде
туралы хабарландыру
қазіргі заман
атындағы жалпы